Plemena zastřešená KCHMPP o.s.

Mexický naháč

Na stránce věnované plemeni Mexický naháč naleznete následující témata:
• Podmínky chovnosti
• Standard
• Inzerce

Poradcem chovu je paní Kateřina Mjartanová, Radeč 213, 542 32 Úpice, tel.: 775 181 213 , e-mail: mjartanova.katka@seznam.cz

Veškeré náměty a připomínky, které Vám zde chybí směřujte na e-mailovou adresu kchmpp@kchmpp.cz - předmět "Mexický naháč"

Podmínky chovnosti:

Mexický naháč je zařazován do chovu na základě bonitace nejdříve od 12ti měsíců věku (malý a střední), od 15ti měsíců věku (velký), jedné výstavy pořádané klubem a jedné výstavy vyššího typu (CACová) v jakékoliv třídě (kromě dorostu) s výsledkem PES – Výborný, FENA - Výborná nebo Velmi dobrá.

Věk pro zařazení do chovu: pes od 18ti měsíců neomezeně, fena od 18ti měsíců do 8 let věku

Počet vrhů: 1 vrh v jednom kalendářním roce

Různé velikostní rázy se nesmí krýt mezi sebou.

Při krytí jsou povolení společní předci nejdříve ve 3. generaci.ů.

Standard:

Standard plemene ke stažení

Historie:

Jméno plemene je odvozeno od jména aztéckého Boha XOLOTLA (bůh blesků a smrti) v kombinaci s ITZCUINTLI, což je aztécký výraz pro psa = XOLOITZCUINTLE.
Mexický naháč patří k nejstarším a nejvzácnějším plemenům na světě. Pochází z Mexika a řadí se k největším pokladům mexické kultury.
Xola byli považováni za posvátné psy Aztéků, Toltéků, Mayů, Zapotéků a Colima Indiánů. Tito hluboce Xola uctívali. Aztékové věřili, že smrtí začíná čtyřroční období přechodu devíti rovinami podsvětí (Mictlan). Bylo zapotřebí překonat devět řek a mnoho zkoušek a nástrah. Ten, komu se to povedlo, dosáhl šťastné místo v nebesích (Evening Star). K dosažení tohoto cíle byl třeba průvodce XOLO. Preferovaná byla barva černá nebo alespoň tmavě šedá – tento typ byl vhodný pro doprovod zemřelého. Aztékové věřili, že je to právě XOLO, kdo dokáže překonat všechny překážky. Věřili, že je ochraňuje nejen zde na zemi, ale i po smrti. Většina domorodých majitelů tohoto psa věří i dnes, že je po smrti bude čekat u devíti řek a zavede je do ráje.
Aztékové populaci plemene ve svých rodištích zmenšovali. Xolo byli udržováni při životě pouze na samotě v indiánských kmenech v odlehlých částech Mexika a Jižní Americe. Plemeno nebylo zaregistrováno. Bylo málo informací a standard neexistoval, o plemeno byl minimální zájem.
Plemenu hrozilo vyhynutí a tak v roce 1954 plukovník Norman Pelham Wright a arcivévodkyně Felix z Rakouska, známá jako Lascelles de Premio neboli Lascie, podnikli expedici do tropické oblasti Guererro, aby odtud přivezli psy pro chovné účely. Plukovník se do vesnice vrátil ještě později, aby přivezl více zvířat. Většina Xolo jsou potomci těchto jedinců získaných v Balsas Halley. Byl vytvořen první standard plukovníkem Normanem Pelhamem Wrightem a dne 1. května 1956 Xolo konečně dosáhl oficiální uznání v rodné zemi.
I dnes je Xolo považováno za vzácné plemeno. Je výsledkem genetické mutace domácích psů bez zásahu člověka. Je skvělý společník, láskyplný, extrémně loajální a vynikající hlídač.

VARIETY: BEZSRSTÁ a OSRSTĚNÁ
VELIKOSTNÍ RÁZY PRO PSY I FENY
Standardní: 46 – 60 cm tolerance +2 cm u jinak špičkových jedinců
Střední: 36 – 45 cm
Malý: 25 – 35 cm

Chovatelské stanice:

Milthon Bohemia

Majitel: Milena Thonová
Adresa: Lochousice E 13
E-mail: milthon@seznam.cz
Web: www.milthonbohemia.com
Tel.: +420 608 523 519
 

Moravian Pearl

Majitel: Bc. Lucie Přikrylová
Adresa: Stařechovice 69,
79841 Kostelec na Hané
E-mail: moravianpearl@centrum.cz
Web: www.moravian-pearl.webnode.cz
Tel.: +420 736 258 188
 

od Remetky

Majitel: Danuše Kubošová
Adresa: Vírská 1182, Praha
E-mail: d.kubosova@seznam.cz
Web: odremetky.wbs.cz
Tel.: +420 777 195 727
 

V případě zájmu zveřejnit Vaší chovatelskou stanici a jste členem KCHMPP o.s. zašlete vyplněný formulář na e-mail kchmpp@kchmpp.cz. Formulář ke stažení:

ZDE (.doc)

Inzerce:

26.12.2018


Prodám pejska mexického naháče malého.

Nar. 11.10. 2018. K odběru bude od 11.12. 2018. Více informací a fotografií na našem webu.

Jméno: Milena Thonová
Telefon: 608523519
E-mail: milthon@seznam.cz
Web:www.milthonbohemia.com


Formulář pro zveřejnění inzerce našich členů ke stažení zde:
ZDE (.doc)