Plemena zastřešená KCHMPP o.s.

Pyrenejský ovčák s krátkou srstí v obličeji

Na stránce věnované plemeni Pyrenejský ovčák s krátkou srstí v obličeji naleznete následující témata:
• Podmínky chovnosti
• Standard
• O plemeni
• Chovatelské stanice
• Fotogalerie


Poradcem chovu je paní Helena Beranová, 569 56 Čistá 92, tel.:608 382 424, odkremilka@seznam.cz

Veškeré náměty a připomínky, které Vám zde chybí směřujte na e-mailovou adresu kchmpp@kchmpp.cz - předmět "Pyrenejský ovčák s krátkou srstí v obličeji"

Podmínky chovnosti:

Pyrenejský ovčák s krátkou srstí v obličeji je zařazován do chovu na základě bonitace nejdříve od 18ti měsíců věku a jedné výstavy pořádané klubem v jakékoliv třídě (kromě dorostu) s výsledkem Výborný nebo Velmi dobrý.

U psů i fen je povinné vyhodnocení RTG DKK do stupně D (3/3) včetně.

Věk pro zařazení do chovu: pes od 18 měsíců neomezeně, fena od 18 měsíců do 8 let věku.

Počet vrhů: 1 vrh v jednom kalendářním roce

Standard:

Standard plemene ke stažení

O plemeni:

Je původní variantou Pyrenejského dlouhosrstého ovčáka, která vznikla křížením jednotlivých rozdílných typů a přikřížením plemen evropského původu /např. Holandského ovčáka, skotského ovčáka, šelite/ s cílem získání nejlepších pracovních vlastností bez ohledu na exteriér.
A jelikož je nadále povoleno spojení Pyrenejského ovčáka s krátkou srstí s Pyrenejským dlouhosrstým ovčákem /není to však vhodné pro drobné odchylky ve stavbě těla a tvaru hlavy/ ztěží z nich budou dvě opravdu samostatná plemena. Stále budou jednotlivci rozdílní v délce srsti. A tak i nadále budou i zkušení chovatelé Pyrenejských ovčáků kolikrát na pochybách o kterou variantu se vlastně jedná. V Německu, Švýcarsku, Rakousku i v zemi původu ve Francii je v průkazech původu štěňat uváděn jen mezinárodní název Berger des Pyrenées a následně až v dospělosti při bonitaci, chovatelská komise rozhodne, zda se jedná o variantu normale nebo původnější jedince face rase - s hladkou tváří, trochu delším čenichem hlavou pokrytou krátkou, jemnou srstí, celkově vyšším vzrůstem a kratším tělem.
Typickým znakem je trojúhelníkový tvar hlavy podobné medvědí a lehká kostra. Jedinečný je jejich pozorný výraz , vyzařující živost, temperament a radost. Od přírody je to poslušný pes s minimálním loveckým pudem. Při rozumném a citlivém zacházení je rodinným skřítkem, věrným společníkem. Vůči cizím lidem je zdrženlivý, obyčejně vyčkává jak se neznámí zachovají. Po pracovní stránce je i on všestranný, vždy oddaný člověku. Již po staletí vždy doprovázel sedláka, hlídal jeho dům, i vodil ovčí stáda. Nyní je nápomocen při lavinách a náhlých katastrofách, při pátrání záchranářů a zdravotníků, je také častým účastníkem sportovních soutěží.

Chovatelské stanice:

Farma Štěkot

Majitel: Jana Čertíková
Adresa: Lány 25, 289 21 Kostomlaty nad Labem
E-mail: stekot@centrum.cz
Web: pyrenees2.wbs.cz
Tel.: 720 214 338
 

Forever Drem

Majitel: Lukáš Čertík
Adresa: PP 17, 288 17 Nymburk
E-mail: drem2@centrum.cz
Web: drem.wbs.cz
Tel.: 704 088 312
 

Zahájský mlýn

Majitel: Pavlína Seifertová
Adresa: Samota 46, 411 19 Mšené-lázně
E-mail: rarasci@centrum.cz
Web: pyrenej-zahajsky-mlyn.webnode.cz/
Tel.: +420 606 276 615
 

V případě zájmu zveřejnit Vaší chovatelskou stanici a jste členem KCHMPP o.s. zašlete vyplněný formulář na e-mail kchmpp@kchmpp.cz. Formulář ke stažení:

ZDE (.doc)

Krycí psi:

V případě zájmu zveřejnit Vašeho chovného psa a jste členem KCHMPP o.s. zašlete vyplněný formulář na e-mail kchmpp@kchmpp.cz. Formulář ke stažení:

ZDE (.doc)

Fotogalerie